Fransızca Günlük Kelimeler

Cagridilokulu

Fransızca Günlük Kelimeler; Bireylerin hayatı şüphesiz birbirinden farklı geçmektedir. Ancak birçok insan için günlük koşuşturmalar benzerdir. Hatta bir insanın uyruğu ne olursa olsun rutinler genelde değişmemektedir. Elbette ki sahip olunan dil ve kültür bazı noktalara ayrılıklara sebebiyet verecektir. 

Özellikle iletişim halinde olan sosyal çevremizde neredeyse ezberlediğimiz konuşma ve kelimeler telaffuz edilmektedir. Fransızca günlük kelimeler konusunda size yardım edebilme ümidi ile bazı paylaşımlar hazırladık. O halde vakit kaybetmeden bu çalışmaları sizlerin beğenisine sunmaya gayret edelim. Ne kadar çok emek vererek istekli olursanız, bu tür çalışmalar kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Fransızca Kelimeler Ve Anlamları

Fransızca öğrenmek isteyenlerin temel olarak bilmesi ve kullanması gereken bazı kalıplaşmış kelimeler vardır. Özellikle günlük yaşamda sık karşılaştığımız olaylardan çıkarım yapmak yerinde olacaktır.

Hangi kelimeleri sıklıkla kullanmaktayız ya da hangileri işimize daha çok yarar bunu belirlemeliyiz. Bununla birlikte Türkçe’ de bir kelimeden oluşan bazı ifadeler Fransızca’ da birkaç kelimeden oluşabilmektedir.

Aynı zamanda Fransız dilinde kelimeler çoğu zaman yazıldığı gibi okunmazlar. Yani telaffuz bu dilde kendinizi ifade edebilmeniz açısından ayrı bir önem taşımaktadır.Öyleyse Fransızca günlük kelimeler başta olmak üzere bazı Fransızca kelimeleri aktarmaya çalışalım.

İlginizi Çekebilir: Fransızca Kendini Tanıtma

Burada öncelikle Fransızca kelimelere yer vereceğiz ve yanına parantez içinde Türkçe anlamını yazacağız. Bonjour- (bu kelime birden fazla anlamda kullanılır. Merhaba, günaydın, tünaydın, iyi günler gibi deyişler yerine geçer). Merci- (teşekkür etme ve hoş bulduk anlamlarında kullanılmaktadır).

S’il vous plait- (Lütfen). Oui ve non (evet ve hayır).             Excusez-moi- (afedersiniz). Madame ve Monsieur- (Hanım ve Bey). Il y a ve Il n’ y a pas- (var ve yok). Soyez la Bienvenue- (Hoş geldiniz). De rien- (bir şey değil).  J’ai faim ve J’ai soif- (acıktım ve susadım). Burada yer verdiğimiz kelimeler temel seviye basit anlamlardan oluşmaktadır. Daha detaylı ve profesyonel konuşma metinleri için farklı kaynaklardan da yardım almanı gerekebilecektir.

Fransızca Kelime Ezberleme

Yabancı bir dil öğrenme sürecinde bu dile ait kelimelerin ezberlenmesi gerekliliği kaçınılmaz olmaktadır. Aynı zamanda bu süreç yorucu ve meşakkatli geçebilmektedir. Hatta birçok insan kelime ezberleyemediği konusunda şikayetler ederek yabancı dil eğitimine ara vermektedir. Fransızca öğrenmek isteyenlerin de Fransız diline ait kelimeler ezberlemesi gerektiği açıktır.

Kelime ezberleme için birçok öneri ve çalışmalar yapılmıştır. Özellikle hafıza tekniklerinden yararlanarak öğrenme metodu oldukça yaygındır. Tabii ki bu öğrenme sürecinde kişinin yetenekleri ön plana çıkmaktadır. Ezber yeteneği ya da görsel hafıza gibi özellikler yabancı kelime ezberleme noktasında fazlaca avantaj sağlamaktadır.

Başta Fransızca günlük kelimeler olmak üzere Fransız diline ait kelimeleri ezberlerken başlıca kullanılabilecek metotlardan bahsedelim. İlk olarak teknolojiden faydalanmayı göz ardı etmemelisiniz. Yanınızda sürekli taşıdığınız bir mobil cihaz uygulaması sayesinde her an çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Fransızca kelime aplikasyonları için cihazınızın uygulama marketlerini gezmeniz yerinde olacaktır. Daha sonra kelime ekleme yöntemini kullanabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz kelimelere onu çağrıştıracak ya da size hatırlatacak kelimeleri ekleyebilirsiniz. Yeni öğreneceğiniz kelimeleri içeren cümleler kurmaktan kaçınmayın.

Çalıştığınız kelimelere uyumadan önce göz atmayı ihmal etmeyin. Bununla birlikte Fransızca kelime ezberleme kartlarına her yerde ulaşabilirsiniz. Bu seçeneği de yöntemleriniz arasına dahil edebileceğinizi unutmayın.

Call Now Button