Fransızca Günlük Konuşmalar Ve Okunuşları

Cagridilokulu

Fransızca Günlük Konuşmalar Ve Okunuşları; Günlük hayatta birçok aktivite içerisinde yer alırız. Aynı zamanda sürekli olarak hareket halinde ve farklı kişiler ile iletişim halinde oluruz.  Bu nedenle sosyal yaşamın gerektirdiği bir takım kuralar söz konusudur.

Özellikle insanların sosyal bir varlık olduğu düşünüldüğünde iletişim çok önemlidir. Gün içerisinde karşılaştığımız ya da iş ilişkisi içerisinde bulunduğumuz onlarca kişi ile konuşmalar yaparız. İşte söz konusu konuşmaların tümüne biz günlük konuşmalar şeklinde genellemekteyiz.

Bu konuşmalar her dilde yapılmakta olup insanların en sık başvurduğu kelime ve cümlelerden oluşmaktadır. Yazımızda Fransız dili üzerinden iletişim kurmak isteyenler için önemli ipuçları hazırladık. Fransızca günlük konuşmalar ve okunuşları konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Özellikle günümüz çalışma hayatında ekonomik sınırların kalkması ile beraber iletişim farklı bir boyut kazanmıştır. Yabancı bir ortak ya da iş bağlantıları için ağırlanan bir yabancı misafir çok olası durumlardır.

Böylesi anlarda yabancı dil bilemek ve bu kişiler ile iletişim kurmak bizlere güven verir. Aynı zamanda kendimizi de iyi hissetmemize neden olur.  Diğer taraftan ekonomik ve teknolojik gelişmeler ile daha fazla seyahat edebilmekteyiz.

Yabancı ülke seyahatleri ile günümüzde çok sık karşılaşılmaktadır. Gezi amaçlı seyahat edilen bölgelerde yabancı dil ile günlük konuşmaların yapılabilmesi de önem taşımaktadır. O halde günlük konuşmalarda sık karşılaştığımız Fransız cümlelerine birlikte bakalım.

İlginizi Çekebilir: Fransızca Öğrenmek İçin Ne Yapmalı ?

Fransızca Günlük Konuşmalar

Hayatımızda en sık kullandığımız konuşma kalıpları arasında merhaba, günaydın, iyi günler gibi kelimler yer almaktadır. Bu kalıpların hepsi de Fransızca da Bonjour olarak ifade edilir. Yalnızca iyi akşamlar demek isterseniz Bonsoir kelimesini kullanmalısınız. Benzer şekilde Merci kelimesi de birkaç farklı anlamda kullanılmaktadır.

Teşekkür etmek için de hoş bulduk demek için de bu kelime tercih edilmektedir. Eğer birine nasıl olduğunu sormak isterseniz “Comment allez vous?” cümlesini kurabilirsiniz. Ya da yeni tanıştığınız birinin ismini sormak ilk yaptığımız konuşmalardan biridir. O halde “Comment vous appelez vous?” cümlesi ile karşınızdakine adını sorabilirsiniz.

Fransa’ ya bir turistik gezi düzenlediğinizi varsayalım. Elbette Fransızca bilen biri yanınızda değilse endişelenmeniz normal bir durum olacaktır. Ancak sizlere çok sık kullanabileceğiniz Fransızca konuşma kalıpları ile kendinizi rahat hissedebileceksiniz. Örneğin şehir merkezine nasıl gideceğinizi merak edebilirsiniz.

Bu durumda “Comment puis-je aller au centre ville?” cümlesi ile aradığınız cevaba ulaşabilirsiniz. Ya da gitmek istediğiniz adresin tarifini almak için; “Je veux aller à cette adresse” cümlesi işinize yarayabilecektir. Buraya kadar temel düzeyde kullanılabilecek Fransızca konuşma kalıpları aktardık. Diğer taraftan Fransızca günlük konuşmalar ve okunuşları hakkında da sizlere bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Türkçe Fransızca Günlük Konuşmalar

Sizlere yukarıda merhaba, nasılsınız gibi temel kalıpların yazılışlarını aktardık. Bunula birlikte günlük konuşmalar içerisinde ve turistik seyahatlerde sıkça kullanılan örneklere yer verdik. Fransızca telaffuz açısından da önemli ve zorlayıcı olabilmektedir.

Elbette bir Fransız edasıyla cümleler kurabilmek biraz tecrübe istemektedir. Ancak sizlere bu cümlelerin okunuşlarını aktardığımızda net olarak anlaşılabileceğinizi düşünüyoruz. Bazı Fransızca günlük konuşmalar ve okunuşları şu şekildedir.

  • Bonjour-bonjur,
  • Merci-mersi,    
  • Bonne nuit- bonnüi (iyi geceler),
  • Comment allez vous?- Koman talevu? (nasılsınız?)
  • Comment vous appelez vous- Koman vuzaple vu? (adınız ne?)
  • Merci, je vais bien et vous?- Mersi jö ve biyen e vu? (teşekkür ederim, iyiyim, siz nasılsınız)
Call Now Button
Ortadogulular İngilizcekursu Tuncsuditol Palmahukuk Ceyhunguvel Naciözkan Hakanmert Mervekolman Prodor MustafaKök Kayakocvib