Fransızca Güzel Kelimeler

Cagridilokulu

Fransızca Güzel Kelimeler; Fransız dili hemen her çevrede kulağa hoş gelen ve romantik bir dil olarak görülmektedir. Özelikle şairane sözleri ile bize hep Fransız edebiyatının derin eserlerini hatırlatır.

Bunun yanında dilimize  Fransızca’ dan oldukça fazla söz geçtiğini görmekteyiz. Ülkemizde Fransız diline olan bu yakın ilginin artarak devam ettiği de görülmektedir. Bu sebeple gencinden yaşlısına birçok kişinin Fransızca güzel kelimeler aradığına şahit olmaktayız. O halde sizler için Fransız dilinde güzel kelimeler ve cümleler konusunda örnekler vermeye çalışalım.

Dilimizde birçok güzel söz ve bu sözlerle kurulmuş onlarca süslü cümle vardır. Elbette Fransız dili de edebi süsten ve duygu yüklü kelimeler bakımından zengindir diyebiliriz. Özellikle kulağa gelen o melodik ifadeler bizleri Fransızca’ ya hayran bırakmaktadır.

Söylendiğinde kulağa hoş gelen “sillage” kelimesinin anlamını biliyor musunuz? Bu kelimenin, sevilen birinin kendi gittikten sonra arda kalan kokusunu ifade etmek için kullanıldığı söylenmektedir.

Diğer taraftan -Qui vivra verra- cümlesi kısa ama sık kullanılan bir atasözüdür. Bu deyişle birlikte zamanın neler göstereceğinin bilinemeyeceği vurgulanmaktadır. Telaffuzu da son derece zarif ve yumuşak bir şekilde duyulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Fransızca Alfabe Öğrenme

Fransızca İltifatlar

İltifat sözcüğü aslen Arapça kökenli bir kelimedir. Sözlük anlamına bakıldığında beğenmek, saygı ve ilgi göstermek, rağbet etmek gibi anlamlarının olduğunu görmekteyiz. Bunu yanı sıra birine güler yüz göstermek ve tatlı davranmak gibi anlamlarda da kullanılmaktadır.

Fakat bizler günlük hayatımızda daha çok karşımızdaki kişiye olan beğenimizi ifade etmek anlamında karşılaşmaktayız. Tabii ki her dilde olduğu gibi Fransız dilinde de kendine has iltifatlar bulunmaktadır. Ancak biz günlük hayatta daha sık karşılaşılan ve kullanılması muhtemel iltifatları bir araya getirdik.

Örneğin dış görünüşe iltifat etmek isterseniz “Tu me plaît beaucoup” şeklinde kişinin harika göründüğünü söyleyebilirsiniz. Ya da birinin gözlerini çok hoş bulmuş olabilirsiniz. O halde “Tu as de très beaux yeux” cümlesi ile ona gözlerinin güzel olduğunu hatırlatabilirsiniz.

Diğer taraftan tanımadığınız biriyle henüz tanıştınız diyelim. Hatta hemen koyu bir muhabbet geçti aranızda ve bu konuşma sizi çok mutlu etti. “C’était sympa de discuter avec toi” cümlesi ile onunla konuşmanın ne kadar hoş olduğunu ifade etmek isteyebilirsiniz. Bu cümlelerin hepsi de Fransızca güzel kelimeler ile kurulmuş iltifatlardan bazıları olarak görülmektedir.

Fransızca İltifatlar Okunuşu

Öncelikle sizlere Fransız dilinden birkaç güzel iltifat örneği paylaşalım. Örneğin “J’ai pensé à toi toute la journée” sözü ile sevdiğinize bütün gün onu düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz. Böylece ondan ne kadar hoşlandığınızı ve aklınızdan çıkmadığını samimi bir dille ifade edebilirsiniz.

Bu cümlenin okunuşu ise Ji ponsi e tuay tut le jorni şeklinde ifde edilebilecektir. Örneğimizde olduğu gibi Fransızca güzel kelimeler genellikle yazıldıkları gibi okunmamaktadırlar. Hatta okunuşlarını duyduğunuzda birçok kelimenin yazım şeklinden çok farklı ifade edildiğini göreceksiniz. Bir örnek daha verecek olursak; “Je t’apprécie beaucoup” sözü birinden çok hoşlandığınızı belirtmektedir.

Peki, okunuşu ya da telaffuzu nasıldır dersiniz? Bu ifadeyi “jö tapğisi buku” şeklinde dile getirebilirsiniz. Son olarak belirtmek gerekirse, bu ifadeler orijinal bir Fransız gırtlağından yankılandığında sizlere farklı duygular katabilecektir.

Fransızca Aşk Sözleri Ve Anlamları

Fransızlar romantik, başkent Paris ise aşıklar şehri olarak bilinmektedir. Bu nedenle Fransızca aşk sözleri hep ilgi çekici bulunmuştur. Öncelikle birkaç Fransız aşk sözünü sizlerle paylaşmak isteriz. Herkes aşkını farklı şekillerde ifade eder ama onu çok sevdiğini hep söyler. İşte Mon amour je t ‘aime sözleri ile aşkınızı çok sevdiğinizi dile getirebilirsiniz.

Ya da sevdiğinizin hayatınızın anlamı olduğunu söylemek isterseniz “toi, tu es le sens de ma vie” sözlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Fransızca güzel kelimeler ile kurulmuş onlarca aşk sözü üretmek mümkündür. Bu aşk sözlerinin birçoğu dilimizde de kullanılmaktadır.

Call Now Button
Ortadogulular İngilizcekursu Tuncsuditol Palmahukuk Ceyhunguvel Naciözkan Hakanmert Mervekolman Prodor MustafaKök Kayakocvib