Fransızca Kendini Tanıtma

Cagridilokulu

Fransızca Kendini Tanıtma; Bir bireyin kendini tanıtması önemli bir hadisedir. Özellikle bazı durumlarda hayati değer taşıyabilmektedir. Yeni bir iş arifesinde işvereninize kendiniz doğru tanıtmanız önemli bir adımdır. Ya da girmek istediğiniz okul mülakatında hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyebileceklerdir.

Bununla birlikte bazen günlük hayatta sıradan bir konuşma içerisinde yeni tanıştığınız birine kendinizi tanıtmanız gerekebilecektir. Bir de bu tanıtımın Fransız birine karşı bu dilde yapılması gerektiğini düşünelim. O halde Fransızca kendini tanıtma kalıpları sizin ihtiyacınız olan konu olabilir.

Çoğu zaman bir insanın kendini ve ailesini tanıtması sıkıcı gelebilir. Ancak bazı alanlarda ve mekanlarda bunu yapmak zorunda olduğumuzu da hatırlamamız gereklidir. Hatta sosyal bir gereklilik olarak insanın kendini tanıtması iletişimde olduğu kişilerce beklenmektedir. Fransız dilinde temel düzeyli kalıpları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Fransızca Kendini Tanıtma Metni

Bir Fransız otoriteye bilgilerinizi sunmak ya da sadece Fransızca dilinde kendinizi ifade etmek istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle sıklıkla başvurabileceğiniz bazı kalıplar öğrenmeniz gerekmektedir. Yazımızda aktaracağımız tanıtım cümleleri üzerinde sıkı çalışmanız halinde öğrenmeniz oldukça kolay olabilecektir. O halde gelin bu cümlelerden bazılarını birlikte inceleyelim.

  • Je m’appelle …- (Benim adım …)
  • Mon nom de famille est …- (Benim soy adım …)
  • Je suis de nationalité …- (Ben … vatandaşıyım)
  • J’ai 25 ans – (25 yaşındayım)
  • Je suis né en 1980 – (1980’ de doğdum)
  • Je suis étudiant (Ben öğrenciyim)
  • Je suis employé (İşçiyim)

İlginizi Çekebilir: Fransızca Günlük Kelimeler

Yukarıda yer verdiğimiz kalıpları kullanarak siz de kendinize uygun kısa Fransızca kendini tanıtma yazıları hazırlayabileceksiniz. Bu kalıplar ile adınızı ve soyadınızı ifade etmek, nereli olduğunuzu açıklamak kolay olacak. Yaşınızı ve doğum tarihinizi, mesleğinizi de kendinize uygun şekilde ifad edebileceksiniz.

Fransızca Kendini Ve Aileni Tanıtma

Daha somut olarak anlaşılabilmesi adına sizlere kısa bir Türkçe tanıtım metni paylaşalım. Daha sonra bu metnin Fransızca diline çevrilmiş halini aktaralım. Böylelikle siz de uygun yerlere kişisel bilgilerinizi getirerek kendinizi ve ailenizi tanıtma fırsatı yakalayabilirsiniz. Öncelikle Türkçe metin ile başlayalım.

Ben Ruhat, 1985 yılında Ankara’ da doğdum. Annemin adı Ayşe, babamın adı Mehmet’ dir. Annem öğretmen, babam mühendistir. Atatürk İlköğretim Okulu’ nda okudum. Şimdi üniversite öğrencisiyim. Kitap okumayı çok seviyorum. En sevdiğim yemek pizzadır. En sevdiğim hayvan kedidir. Pop türü müzik dinlerim.  Şeklinde bir Türkçe metnimiz olduğunu varsayalım. Şimdi gelin bu metni fransızca’ ya çevirelim.

“Je m’appelle Ruhat, je suis né à Ankara en 1985. Le nom de ma mère est Ayşe, et le nom de mon père est Mehmet. Ma mère, est professeur. Et mon père est ingénieur. J’ai étudié à l’école primaire Atatürk. Je vais en ce moment à l’université. J’aime lire des livres. Ma nourriture préférée est la pizza. Mon animal préféré est le chat. J’écoute de la musique de genre pop.”

Yukarıda Fransız diline çevrilmiş örnek paragrafımızdan yararlanarak sizler de Fransızca kendini tanıtma yazıları hazırlayabileceksiniz.İhtiyacınız olan tek şey yazımızı dikkatli okuyarak size uygun kalıpları seçmek olacak.Herhangi bir yerde karşınıza çıkabilecek temel düzey kalıplara yer verdiğimiz yazımız sizlere rehber olabilecektir. Kendinizi ve ailenizi tanıtmak istediğinizde kendinizden emin cevaplar verebilmek adına dikkatli çalışmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Fransızca Kursu Ankara

Call Now Button