Fransızca Konuşan Ülkeler

Cagridilokulu

Fransızca, tüm dünyada sıklıkla konuşulan ve birçok yabancı ile iletişim kurmanızı sağlayabilecek bir dildir.  Aynı zamanda dünya genelinde pek çok ülkenin de resmi dili veya dilleri arasında yer almaktadır. Fransızca konuşan ülkeler dediğimizde belirli ayrımlar yapmamız gerekebilir.

Resmi dili Fransızca olan ya da resmi dili dışında yaygın olarak kullanılan dili Fransızca olan ülkeler olabilmektedir. Hatta bazı ülkelerin belirli bölgelerinde siyasi yapılanma gereği küçük bölgeler yer almaktadır. Bunun gibi bölgelerde, ülkelerin resmi dili olmamasına karşın bölgenin resmi dili Fransızca olduğu görülmektedir.

Dünyada en yaygın konuşulan dillerden olan Fransızca Avrupa ülkelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hint-Avrupa dil ailesi içerisinde bulunan Fransızca, dünya üzerinde 29 ülkede resmi dili olarak kullanılmaktadır.

Resmi dili Fransızca olan ülkelerin birçoğu Afrika kıtasında konumlanmaktadır. Benzer şekilde Okyanusya, Amerika ve Avrupa kıtalarında da resmi dili Fransızca olan ülkeler yer almaktadır. Bununla birlikte az önce ülkelerin yapısı gereği bazı alt bölgelerin resmi dilinin Fransızca olduğunu aktarmıştık. İşte bu bölgelere örnek olarak, Wallis ve Futuna, Saint Martin gibi bölgeler verilebilecektir.

İlginizi Çekebilir: Fransızca Öğrenme Programı

Dünyada Fransızca Konuşan Ülkeler

Geçmişten günümüze kadar bakıldığında Fransız kültürünün çok geniş coğrafyalara yayıldığı ve etkilediği görülmektedir. Özellikle Fransız imparatorluğu Afrika, Amerika ve dahi Asya kıtalarında birçok ülke Fransız hâkimiyeti altında bulunmuştur. Bu nedenle de bu ülkelerin birçoğunda Fransız dili konuşulmaktadır.

Afrika kıtasında yer alan ülkelerden yirmi iki tanesinde resmi dil Fransızca’ dır. İşte bu durumun sebebi aktarmış olduğumuz siyasi ve coğrafik tarihi kökendir. Bu kıtada Fransızca konuşan ülkeler arasında Kamerun, Kongo, Fildişi Sahili, Nijer, Gabon gibi önemli ülkeleri sayabiliriz.

Diğer taraftan Avrupa kıtasında da bazı ülkelerde Fransızca resmi dil olarak kabul görmektedir. Bu ülkelere örnek olarak Belçika, İsviçre, Monako ve Lüksemburg gösterilebilecektir. Aynı zamanda daha detaylı bakıldığında İsviçre, Belçika ve Lüksemburg’ da birden fazla resmi dil vardır. Monako’ nun ise tek resmi  dili Fransızca’ dır. İsviçre’ de bölgelere ayrılan bir yapı söz konusu olup Batı İsviçre’ de Fransızca konuşulmaktadır.

Öte yandan bir de resmi dil olarak Fransızca’ yı benimseyen Amerika kıtası ülkeleri vardır. bu ülkelere verilecek en belirgin örnek Kanada’ dır. Hatta Montreal kenti dünya üzerinde en çok Fransızca konuşulan şehirler sıralamasında ikinci konumdadır. Diğer Amerika kıtası ülkesi ise Haiti’ dir. Vanuatu ise Fransızca’ nın resmi dil konumunda bulunduğu Okyanusya kıtasının te ülkesidir.

Fransızca Konuşan Ülkeler Haritası

Avrupa ve dünya genelinde insanlar arası iletişimde en sık kullanılan diller arasında Fransızca yer almaktadır. Fransız dili hakkında önemli bilgileri sizlere aktarmıştık. Dünya üzerinde Fransızca’ yı resmi dil olarak kabul eden ülkelere yer verdik.

Bununla birlikte resmi dili Fransızca olmamasına karşın yaygın olarak Fransızca konuşulan ülkeler de mevuttur. Genel olarak bakıldığında Fransızca konuşulan ülkeler haritasına baktığımızda yaygın olarak Afrika kıtasını görmekteyiz.

Fransızca konuşan ülkeler harita üzerinde incelendiğinde 22 tane ülkenin Afrika kıtası, 4 tanesi Avrupa kıtasında yer almaktadır. Okyanusya kıtasında 1 adet ülke ve Kuzey Amerika’ da ise 2 ülkenin yer aldığı görülmektedir. Son olarak dünya haritası üzerinde göz gezdirdiğimizde Fransızca konuşan ülkelerin Batı Afrika ve Kuzey Amerika’ da konumlandığı görülmektedir.

Call Now Button
Ortadogulular İngilizcekursu Tuncsuditol Palmahukuk Ceyhunguvel Naciözkan Hakanmert Mervekolman Prodor MustafaKök Kayakocvib